ORGANIZACJA I OSZCZĘDZANIE

Ile tak naprawdę zarabia nauczyciel? Dużo czy mało?

W związku z ostatnią burzą w mass mediach o podwyżce dla nauczycieli, chciałabym abyście poznali prawdziwe stawki ich wynagrodzeń. Tak się składa, że sama zasilam to liczne pedagogiczne grono i żeby zarobić minimalną krajową w tym zawdzie musiałabym uzupełnić studia magisterskie plus wyrobić staż pracy, czyli jeszcze jakieś…. dwa lata. I nie, nie kłamię. Szczęka opadła mi, gdy dostałam pierwsze wynagrodzenie na koncie. Nie umniejszając paniom w sklepie, ale nie zarobić najniższej krajowej jako nauczyciel po dwóch kierunkach studiów? To chyba tylko w naszym kraju 🙂 Jeszcze kilkanaście lat temu nauczyciel stażysta na dzień dobry dostawał wypłaty całe 500 zł. W artykule uwzględnię wynagrodzenia za cały etat. Etat nauczycielski w szkole wynosi 18 godzin tygodniowo „przy tablicy”+ wycieczki, wywiadówki, rady pedagogiczne i przygotowywanie się do zajęć+ sterta papierologii. Etat nauczycielski w przedszkolu wynosi 25 godzin tygodniowo za tą samą stawkę! Etat w świetlicy przykładowo to 26 godzin. W artykule tym ujęłam wynagrodzenia nauczycieli z przygotowaniem pedagogicznym.

Nauczyciel stażysta to taki nauczyciel, który przychodzi pierwszy raz uczyć do szkoły lub przedszkola. Nauczycielem stażystą można być po studiach licencjackich lub po studiach magisterskich.

 • nauczyciel stażysta z wykształceniem licencjackim zarabia brutto 1782 zł (netto- gdy odliczyć ok 30% podatków- 1247 zł) – tyle nauczyciel stażysta otrzymuje „gołego” wynagrodzenia na rękę za cały miesiąc pracy.
 • nauczyciel stażysta z wynagrodzeniem magisterskim zarabia brutto 2294 zł (netto ok 1605 zł)

Ja jestem nauczycielem stażystą z wykształceniem licencjackim, więc wyobraźcie sobie moją minę, gdy otrzymałam pierwsze wynagrodzenie 😉

Nauczyciel kontraktowy to taki nauczyciel, który przepracował cały rok szkolny w szkole lub w przedszkolu i zrobił w tym czasie awans zawodowy, ale aby ten awans uzyskać trzeba być zatrudnionym od dnia 1 września do 31 sierpnia.

 • Nauczyciel kontraktowy z wykształceniem licencjackim zarabia brutto 1825   (netto ok. 1278 zł)
 • Nauczyciel kontaktowy z wykształceniem magisterskim zarabia brutto 2361 zł (netto ok. 1653 zł)

Nauczyciel mianowany to taki nauczyciel, który musi przepracować w szkole kolejne dwa lata i 9 miesięcy po awansie na nauczyciela kontraktowego. Musi w tym czasie s kształcić się/ szkolić i udowodnić swój dorobek zawodowy.

 • Nauczyciel mianowany z wykształceniem licencjackim zarabia brutto 2050 zł ( netto ok. 1415 zł) – tu uwaga bez studiów magisterskich nauczyciel mianowany ma szansę na zarobienie najniższej krajowej dopiero po ok. 4-5 latach pracy!
 • Nauczyciel mianowany z wykształceniem magisterskim zarabia brutto 2681 zł (netto ok. 1877 zł)

Nauczyciel dyplomowany to taki nauczyciel, który musi przepracować w szkole lub przedszkolu co najmniej rok czasu po awansie na nauczyciela mianowanego. Musi on oczywiście w tym czasie szkolić się i kształcić oraz udowodnić swój dorobek zawodowy. Nauczyciel dyplomowany to w tej chwili najwyższy stopień awansu! Już wyższego wynagrodzenia nauczyciel do końca swojej ścieżki zawodowej nie osiągnie. 

 • Nauczyciel dyplomowany z wykształceniem licencjackim zarabia 2397 zł brutto (netto ok. 1678 zł) – dużo prawda?
 • Nauczyciel dyplomowany z wykształceniem magisterskim zarabia brutto 3147 zł (netto ok. 2197)

Do wynagrodzenia zasadniczego (czyli brutto), nauczycielom przysługują różne dodatki:

 • dodatek wiejski, jeżeli szkoła znajduje się na wsi (10% wynagrodzenia zasadniczego)
 • dodatek mieszkaniowy, (kwota zależna od gminy, samorządu)
 • dodatek stażowy, dodatek za wysługę lat, przyznawany nauczycielowi w 4 roku pracy
 • dodatek motywacyjny– nie więcej, niż 50% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela
 • dodatek za wychowawstwo lub pełnienie fukcji opiekuna stażu innego nauczyciela ( od 2% do 20% wynagrodzenia zasadniczego)
 • dodatek fukcyjny (za sprawowanie fukcji- patrz: punkt wyżej)- zależny od samorządu zarządzajającego
 • dodatek za trudne warunki pracy (np szkoła specjalna- do 50% wynagrodzenia zasadniczego)
 • dodatkowe wynagrodzenia za zastępstwa lub godziny ponadwymiarowe (czyli jak nauczyciel np ma więcej godzin do przepracowania tygodniowo, niż 18)
 • 13-tka (w tym roku ma być już wycofana, jako relikt przeszłości)

Tak naprawdę już w ciągu 6 lat można „dorobić się” najwyższego stopnia awansu w zawodzie nauczyciela. Dlatego często mówi się w mediach lub otoczeniu, że ok. 40- letni nauczyciele nie muszą robić już „nic”. To też tak nie jest, że nic nie robią, ponieważ jednak uczyć muszą. Jednak starać się o następny awans już po prostu nie trzeba, bo kolejnego awansu już nie ma.

Bardzo często krzyczy się wręcz w mediach, że nauczyciele i tak dużo zarabiają, a narzekają. O ile nauczyciel dyplomowany z magistrem (z najwyższym awansem) zarobi normalne pieniądze, to przyznacie szczerze, że stażysta z licencjatem z 1200 zł wypłaty jest jawnie dyskryminowany, ponieważ w tej chwili najniższa krajowa jest 200 zł wyższa. A ten stażysta jednak 3 lata lub 5 lat studiów musiał skończyć.

Niewątpliwą zaletą zawodu nauczyciela są wolne wakacje, ferie i weekendy. Ferie i wakacje są dla nauczyciela urlopem, ponieważ w żaden inny dzień w roku szkolnym urlopu wziąć nie może. Ewentualnie 2 dni wolnego za opiekę nad dziecmi lub urlop bezpłatny. Zaletą jest również karta nauczyciela, który swojego pracownika chroni. Nauczyciel mianowany jest praktycznie „nie do ruszenia”. Nauczyciel jeżeli przychodzi do szkoły, a jest wolny etat dostaje umowę od razu na czas nieokreślony w większości przypadków. W szkołach i przedszkolach publicznych nie ma umów na „okres próbny', a wypłatę dostaje się „z góry” -pierwszego dnia rozpoczęcia pracy.

Zawód ten ma dużo plusów, o których stworzyłam nowy wpis tutaj.

To więc jak to jest, nauczyciel zarabia waszym zdaniem dużo, czy mało?

Często spotykam się z opiniami w moim otoczeniu, że praca nauczyciela to najlepsze, co może być zwłaszcza w tych biedniejszych regionach (wschód Polski)

Z kolei przeczytałam ostatnio opinię, że na kierunki nauczycielskie nie warto iść, aby nie klepać pospolitej biedy.

Jeżeli studiujesz kierunek pedagogiczny lub zamierzasz w przyszłości zostać nauczycielem, koniecznie przeczytaj ten wpis: „Zalety i wady zawodu nauczyciela- zwierzenia młodego belfra”

57 komentarzy

 • Misia

  Nie wiem kto mówi że jest to najlepsza praca. Ja wręcz słyszałam powiedzenie: „żebyś za karę musiał cudze dzieci uczyć”. To chyba pokazuje jaka to wdzięczna praca jest. Tobie powodzenia życzę!?

  • Aga / Rodzina na Kredyt

   Ta praca to tak naprawdę misja i albo ma się predyspozycje do nauczana/ wychowywana obcych dzieci albo nie 🙂 Z drugiej strony ja tez ne wiem, czy pozostanę w szkolnictwie Jedno jest pewne, trzeba lubić, to co się robi, inaczej człowek zwariuje 🙂

   • gawel

    Uważam że nauczyciele pracują na pół etatu i mają bardzo wysokie wynagrodzenie, nie są też rozliczani za efekty, bo twierdza że dzieci są tępe i leniwe. Powinni normalną normę czasu pracy tj 40h/tydzień. za ewentualnie adekwatne wynagrodzenie. Mają pretensje o wywiadówki i wycieczki (które maja gratis) a tak czas pracy można rozliczyć.

    • Aga / Rodzina na Kredyt

     Szczerze mówiąc, są głosy nauczycieli, którzy woleliby 40-godzinny system pracy- typu 18 godzin przy tablicy- reszta do 16:00. Do 16:00 przygotoywanie się do lekcji, sprawdzanie testów/ zeszytów/ sprawdzianów, pisanie sprawozdań itd., ale tez wywiadówki i wycieczki, ponieważ w tych godzinach pracuje szkoła. Podobno oświata boi się iść na taki układ, bo wyszłaby masa nadgodzin do wypłacenia. Nauczyciele nie są rozliczani za efekty- coś w tym jest. Znam naprawdę sporo nauczycieli, udzielam korepetycji, więc dzieci co nie co opowiadają i jest naprawdę z nimi różnie. Tak jak z resztą w każdym zawodzie…

    • Nauczycielka

     Jaki gratis ?! To ja zamiast użerać się z dziećmi, dbać o ich bezpieczeństwo i odpowiednie zachowanie na wycieczkach oraz udawać, że interesuje mnie np. bajka w kinie czy też wystawa dla dzieci w muzeum, wolała bym siedzieć np. za biurkiem. Poza tym przynoszenie do domu pracy oraz nieprzespane noce, podczas których człowiek myśli, jak poradzić sobie z problemami wychowawczymi u swoich podopiecznych jest naprawdę uciążliwe. A te zarobione przez nauczyciela pieniądze (wg Pana spore) zazwyczaj idą nie na zaspokojenie własnych potrzeb, lecz na obowiązkowe ( potrzebne do awansu/przedłużenia umowy o pracę) dokształcanie i materiały dydaktyczne. Ja pracuję 6 lat w szkole i połowę pensji wydaję na pw.
     Przez jakiś czas pracowałam w firmie usługowo-handlowej, więc doświadczyłam różnicy między 40 h pracą a niby to 18 h pensum (gdyż nauczyciel także pracuje 40 h wg karty nauczyciela-to te godziny poza „tablicą”) i tęsknię za tamtą beztroską i pensją.

     • Ja

      Wróć do tamtej pracy. Nie męcz się. A i miłego ponad 2-miesięcznego, beztroskiego urlopu. Później dzień nauczyciela, święta, ferie… to jest beztroskie życie. I dziwić się, że Wy macie zdążyć dzieci czegokolwiek nauczyć. I współczuję, że tę resztę roku NUDZISZ się z naszymi dziećmi.

     • Zenek

      Dziwię ci się, naprawdę – widać nie cierpisz tej pracy, męczysz się, „użerasz z dzieciakami”, płaca jest za niska, pracowałaś na etacie i ci się podobało i tęsknisz za etatep – to po co siedzisz w tej szkole, męczysz się tam i marnujesz sobie zdrowie ? Wróć na etat, poczujesz się szczęśliwa.

    • Dominika

     Moja mama jest nauczycielką od 35 lat. Wychowywała nas babcia (mam trójkę rodzeństwa) – mama biegała na wywiadówki, zawody sportowe, konkursy, szkolenia i studia podyplomowe – bardzo często w soboty i niedziele. W czerwcu dodatkowo dochodzi wypisanie RĘCZNE świadectw z oceną opisową (mama uczy w klasach I-III). Nie mam pojęcia o jakich wycieczkach finansowanych mówicie – mama na takie nie jeździła i nie jeździ. Na tym urlopie na podratowanie zdrowia też nie była – jak większość nauczycieli w jej szkole. Przepisy dotyczące wymagań co do osób pracujących w zawodzie zmieniają się co 2-3 lata, często wymagając ukończenia kolejnej podyplomówki – płatnej z własnej kieszeni. Mama pracuje w małej wiosce, nigdy nie widziałam żeby pracowała 18 godzin tygodniowo. Nawet jeśli nie było wywiadówki to do domu przychodzili (również w niedziele i święta) rozgoryczeni rodzice z uwagami typu „to jest dziecku całkiem niepotrzebne” (o tabliczce mnożenia), „moje dziecko jest grzeczne, to tylko Pani sobie wymyśliła że na oczach całej klasy rzuciło się z pięściami na koleżankę” (dziewczynka miała poważne siniaki). Te cudowne wycieczki klasowe, których tak wszyscy zazdroszczą – życzę wszystkim, żeby raz byli opiekunami takiej wycieczki, gdzie odpowiada się za życie i zdrowie 15 cudzych, rozbieganych i podekscytowanych wycieczką dzieci (takie dzieci naprawdę nie myślą ani o własnym ani cudzym bezpieczeństwie i oczy trzeba mieć dookoła głowy). Takie wycieczki często są całodniowe i mama do domu wracała nieraz po 22.00. Szkoła jest mała więc od 10 lat co roku rozważane jest jej zamknięcie. Mama jest nauczycielem z powołaniem i wiele tej pracy poświęciła, co roku w sierpniu chodzi wyciszona i czuć że nerwowo oczekuje na decyzję czy szkoła nie zostanie zamknięta. Po 35 latach pracy i ukończeniu 3 podyplomówek i wszystkich awansów zawodowych mama zarabia mniej niż ja po 5-ciu latach pracy biurowej. Rok w rok coraz bardziej rozpieszczone i roszczeniowe dzieci przychodzą do szkoły (najwidoczniej ludzie którzy tak narzekają na to jak radzi sobie nauczyciel w klasie z 30 uczniami nie potrafią wychować i zapanować nad 1 lub 2 własnych dzieci). Coraz częściej rodzice przychodzą z pretensjami, bo ich dziecko dostało złą ocenę, zupełnie głusi na argumenty poparte klasówką, zeszytem, że dziecko nie podjęło żadnego wysiłku w celu otrzymania lepszej oceny. Wiele jest dylematów i problemów gdy jednym z wychowanków jest dziecko z rodziny patologicznej, takiemu dziecku trzeba pomóc, a potem radzić sobie z pretensjami często pijanych na umór i agresywnych rodziców.

     Nie wiem czy źle czy dobrze mają pracownicy urządów gminnych, nie mam pojęcia jak pracuje się lekarzom, prawnikom, strażakom ani policji. Nie wiem, więc się nie wypowiadam, nie obrażam ich, ani nie komentuję zarobków, nie krzyczę przeciw, gdy strajkują górnicy i pielęgniarki. Popracuję w tym zawodzie, będę miała prawo się wypowiadać. Jeśli będę się wypowiadała na czyjś temat będę miała wystarczająco dużo odwagi by podpisać się swoim własnym imieniem a nie nic nie znaczącym, bezosobowym nickiem.

     Podsumowując, wiem jedno zrobię wszystko co w mojej mocy aby moje dzieci nie wybrały kariery nauczyciela. Na jednym z forów przeczytałam, że studia z zakresu pedagogiki wybierają coraz częściej osoby „inteligentne inaczej”, nie dziwię się, któż o zdrowych zmysłach chce w dzisiejszych czasach zostać nauczycielem i szczerze pensja to naprawdę tylko jeden i mały problem.

     • Ibag

      Ja bym zabrała nauczycielom 1/2 pensji. Są inaczej traktowani niż pozostała część zwykłych wykształconych najemnych pracowników. Pozostali najpierw muszą zarobić na wszelkie podatki z ktorych oplacani są nauczyciele ,
      potem na firmę i jej koszyty a na samym końcu na siebie oczywiście jeżeli dadzą radę. Nie mają wysługi lat, wszelakich dodatków, jubileuszówek, wakacji 2 miesięcy, wolnych przed i po świętach, ferii, nagród dyrektorskich , za to mają minimalnie 40 godzin pracy w stresie i nie mniejszej odpowiedzialności, co miesiąc zastanawiają się czy uda
      im się zarobić na wypłatę. Dla nauczycieli nigdy nie brakuje pieniędzy, są pewni, że wypłata zawsze w terminie na koncie. W moje rodzinie 4 nauczycieli, nikt nie narzeka , to bzdury co się słyszy mediach. A podwyżka 1000 zł to prawie pół pensji czy tak to się załatwia,? Żenada nauczyciele!!!!!!

    • Dewa

     Więc zostań nauczycielem. Ja byłam i się przekwalifikowałam. Robię to, co kocham ( tamten zawód też lubiłam), ale moja rodzina za tę pasję płaciła zbyt wysoką cenę. Szanujcie nauczycieli! Ja moje dzieci uczę szacunku dla nich, bo wiem, jak ciężko pracują. A dla rodziny mają czas tylko w ferie i wakacje, i to niecałe ?

    • Nauczycielka

     Kolejny mit. Nauczuciele pracuja 40 godz tygodniowo z czego 25 godz. jest to praca z dziecmi a pozostałe 15 to przygotowanie do zajec. Ponadto w trakcie roku nauczyciel bierze udzial w obowiazkowych wielogodzinnych radach pedagogicznych, szkoleniach -zwykle wypadajacych w weekendy,zenraniach z rodzicami, WDN-ach-przygotowuje dekoracje sali,liczne uroczystosci,pisze plamy misieczne i czasami z wielu roznych wzgledow misi zostac w plaowce dłużej niz wynosi jego cas pracy.Kazdy kto pracował w zawodzie nauczyciela zgodzi sie ze mna ze czesto czas maszej pracy wynosi więcej niz 40 godz w tygodniu. Ponadto jet to jeden z nielicznychzawodow w ktorym zabiera się prace do domu,czesto kosztem czasu dla wlasnej rodziny.Co do ferii i wakacji, w przedszkolu w tym czasie pelniome sa dyzury wiec nauczyciele muszą pracowac,jedyny pewny irlop przez miesiac wakacji gdy przedszkole jest zamknięte i nikt nikpgo noe pytq czy taki termin pasuje gdyz jest on ustalony z góry.

     • Takatam

      Ja pracuje w przedszkolu prywatnym. Tygodniowo 40 godzin + jeszcze przygotowuje się do zajęć w domu, organizuje pomoce , dekoracje itp. Zarabiam 1600 na rękę. Czyż to nie śmiech!?

    • Aleksandra

     Uczę w szkole. Tygodniowo: Lekcje =18h, Bezpłatne okienka(w czasie których muszę być w szkole)3h, Godziny „karciane”(kółko przedmiotowe i wyrównawcze bezpłatne – obowiązkowo! 3h, Godzina do spotkań z rodzicami tygodniowo obowiązkowa 1h, dyżury na przerwach tygodniowo 3h, wypełnianie dokumentacji e-dziennik, dziennik papierowy, różne sprawozdania, świadectwa, dostosowania (ja muszę napisać ok 170 na rok) itp. 3h, przygotowanie się do lekcji ok. 5h, zebrania, rady pedagogiczne, rady szkoleniowe 1h/tydzień, + inne(organizacja warsztatów, przygotowywanie dzieci do konkursów, dokumentacja awansu zawodowego, wycieczki szkolne… Zapewniam że to nie jest praca na PÓŁ Etatu!!! Przy okazji jest duże ryzyko zawodowe związane z opieką nad cudzymi dziećmi i w razie jakiegokolwiek zdarzenia praktycznie brak ochrony prawnej.

     • Duśka

      Pracuję w szkole specjalnej. Do końca czerwca na stanowisku Pomocy Nauczyciela, teraz już na st. Nauczyciela. Mam wolny tylko sierpień i tydzień ferii, bo placówka prywatna. Z tej samej racji mój etat wynosi 35h + 5 do dyspozycji dyrektora. Zajęcia, pomoce organizuję po pracy. Nie uciekłam 🙂

    • E

     Gratis? Dobre… Gratis to mają dzieci opiekę, bo takiemu nauczycielowi się nie płaci za to , ze opiekuje się cudzymi dziećmi 24h na dobę. Wyzysk

    • Nauczycielka

     No!Jeżeli wycieczki nie traktować jako pracy z dziećmi to rzeczywiście nauczyciel ma ją gratis-czyli w tym czasie nie sprawuje opieki nad dziećmi. Jedzcie na wycieczkę z dziećmi lub młodzieżą-zobaczycie jaką odpowiedzialność biorą na swoje barki wychowawcy waszych dzieci.

    • nauczycielka WF_u

     „Obyś cudze dzieci uczył” to przekleństwo jeszcze z czasów kiedy nauczyciela się bano a i rodzić po wezwaniu przez szkołę mógł użyć paska. Dziś na cudze dziecko nie wolno podnieść głosu chociaż dziecko krzyknie do nauczyciela CYTAT: ” oddaj tę piłkę ty pi….do wyje….na”. Można wpisać uwagę do dzienniczka,obniżyć zachowanie można wezwać rodzica, który ma prawo nie przyjść lub przyjdzie i powie,że w domu dziecko nie używa takich słów.
     *Nauczyciel W_fu. całe 18 godzin, łącznie z przerwami pracuje w wielkim hałasie
     *na 1 sali gimnastycznej pracuje 2 różnych nauczycieli z różnymi grupami i różnym programem do zrealizowania
     * Praca na basenie to nie tylko hałas ale wilgotność powietrza, temperatura przekrzykiwanie się dzieci i wychowawców- też 2 grupy razem pływają.
     * Z najniższej krajowej ubrać powinien sie w markowych sklepach, bo będzie wyśmiewany: CYTAT ” moja stara lepsze portki zakłada do sprzątania”
     WAKACJEcałe wakacje spędzane z dziećmi na obozach żeby dorobić do pensji…..
     Przekleństwo winno brzmieć: „Obyś cudze dzieci uczył za najniższą krajową”
     Dziś przekleństwo winno brzmieć ” obyś cudze dzieci uczył za najniższą krajową.

 • armi

  Aga
  te 18h – to jest 18 lekcji tygodniowo czy fizyczcne 18h
  jak to jest liczone ?
  co do zarobków – uważam, że cały system edukacji w PL jest totalnie nieudolny i nieefektywny
  Mam teraz dziecko na poziomie 2 klasy podstawówki i obserwuję to z bliska

 • Iwona

  Myślę, że problem z zarobkami mają nie tylko nauczyciele, ale w Polacy w ogóle. Ja pod 10 latach 'urzędnikowania” zarabiam mniej niż (uwaga !) – kasjerka z podobnym stażem w jednym z dyskontowych marketów. Na podwyżki również szans już nie mam bo osiągnęłam dostępne zwykłym śmiertelnikom 'wyżyny”. Również po studiach zaczęłam od 1500 zł brutto i po pięciu latach pracy, okazało się, że zarabiam mniej niż jedna pani u nas sprzątająca (u nas – w firmie). Taki lajf – jak to mawiają. Nauczycielom pracy nie zazdroszczę. Rodzice stają się coraz bardziej roszczeniowi i za wszelkie porażki wychowawcze winią pedagogów. Nauczyciel – choćby najznakomitszy – z przeciętniaków niewiele może 'wycisnąć” bo klasy są liczne, a materiał trzeba zrealizować i już. Z drugiej strony każdy z nas wie, że tych „dobrych” i tych, którzy nas naprawdę chcieli czegoś nauczyć jest znacznie mniej niż tych, którzy do uczniów i nauczania stosunek mieli olewczy… Kij ma zawsze dwa końce…. Jedno jest pewne, większość z nas 'etatowców z budżetówki” zarabia marnie…

 • Iza

  Uważam że za te 18 godz pracy zarabiają nauczyciele dobra kase bo ja po studiach u prywaciarza dostaje tyle kasy za 40 godz pracy.Wy musicie znosić różne dzieci i młodzież a my szefów dyktatorów często gburow i chamow a jak nie ma innej pracy w.malym mieście to sie siedzi u chama w kieszeni i milczy wiec nie narzekajcie nauczyciele bo wielu mą gorzej niż Wy….dla mnie jesteście trochę leniwi sory ale jak widzę paniusie nauczycielki o 11 wychodzące z pracy i latajace po miescie A ja muszę mieć wtedy urlop by coś załatwić to mnie smiech ogarnia jakie one są zapracowane …..no o 16 zaczynają korki dawać do wieczora….ja po 8godz ciężkiej pracy nie miałabym sil na dawanie korkow widać jacy jesteście zmęczeni …..jedno zaklamanie

 • lili

  ktos tu podal za zalete cale wakacje. a ja powiem ze to przeklenstwo. wyliczylam kiedys ze gdyby mi w czerwcu dyr udzielil urlopu bezplatnego to i tak moje wczasy wyszlyby taniej niz w sezonie(rodzina model 2±2). tylko nikt przy zdrowych zmyslach takiego nie wezmie z powodu urlopu to raz a dwa nikt mi takiego w czerwcu nie udzieli.te dwa miesiace podyktowane sa tez upalami flateho tez we wloszech maja trzy miesiace wakacji.wciagu 6 lat nie osiagnie sie max stazow a w 11. i tak majac lat 35 a pracujac do 60 roku zycia zyje sie za te sama pensje (umowmy sie rosnis tylko wysluga lat).kolo 40stki mozna zostac frustratem .

 • Kasia

  Zarobki nauczycieli nie są takie złe, ale z drugiej strony – w czasie pracy są odpowiedzialni za swoich uczniów, a dzieciaki mają różne pomysły. Ja w życiu nie odważyłabym się na bycie nauczycielkę, bo moje jedno dziecko często doprowadza mnie do szału, a co dopiero cała klasa 😉

 • Agnes

  Ja pracuje 40 godzin tygodniowo prywatna placowka wracam do domu i siedze kolejne 5 godz zeby przygotowac zajęcia na jutro nie śpię po nocach i to wszystko za 1600 zl miesięcznie wiec nie ma czego tu zazdroscic kasjerka na kasie ma więcej i wraca do domu i ma normalne życie a nie znowu pracę

 • Agnes

  Ja pracuje 40 godzin tygodniowo czyli po 8 dziennie..prywatna placowka wracam do domu i siedze kolejne 5 godz zeby przygotowac zajęcia na jutro nie śpię po nocach i to wszystko za 1600 zl miesięcznie wiec nie ma czego tu zazdroscic kasjerka na kasie ma więcej i wraca do domu i ma normalne życie a nie znowu pracę w domu i

 • zztop

  Drodzy nauczyciele,po trzydziestu latach transformacji nasz kraj pod względem zarobków nie dogonił nawet Grecji ,nie popierajcie kryptokomuchów/znp/a może wszyscy na tym skorzystamy.

 • Kasia

  Mam tytuł mgr chemii, a chciałabym podjąć pracę nauczyciela religii gdzie posiadam tytuł licencjata i podyplomowe studia w zakresie religii do jakiej kategorii bym była zakwalifikowana?

  • Nauczycielka

   To też prawda 😀 Każdy zawód ma swoje plusy i minusy.
   A i swoją drogą w PL ogółem zarobki są nieadekwatne do kosztów związanych z utrzymaniem i zaspokojeniem, nawet podstawowych potrzeb życiowych jednostki.

  • Przyszla nauczycielka

   Nauczyciel w Niemczech zaczyna od 3.300€ brutto miesiecznie. Pensa wzrasta co rok. Przez 10 lat. Potem dodatki. Caly Etat to 27h. To jedna z najciezszych prac wogole. Chodzi o nasze dzieci i przyszlosc nasza i naszego kraju. Nie jestem w stanie pojac, dlaczego nauczyciele w Polsce nie sa w stanie na siebie zarobic. Nie wspomne wlasnych dzieci. Po maturze poszlam na studia ekonomiczne. Wiedzialam ze za taka pensje utrzymac sie nie da. Choc od dziecka o tym marzylam, zeby pracowac w szkole. Po 10 latach w kontrolingu i zarobkach 4500€ brutto wracam do mojego marzenia i bede pracowac z dziecmi. To moje powolanie. I jestem zadowolona z mojej decyzji: opuscic Polske i zarabiac godnie na chleb robiac to co sie kocha. Szkoda ze nauczyciele musza udawac, ze nie jest az tak zle…

 • pedagog

  Jestem w szkole pedagogiem szkolnym w wymiarze 20 h tygodniowo i logopedą na 1/2 etatu, nauczycielem dyplomowanym. Koleżanka polonistą dyplomowanym i logopedą 1/2 etatu. moja godzina jako logopedy jest o 5 zł tańsza bo płacą mi z etatu1/20 a jej 1/18. To chore , pracujemy tak samo. Dodatkowo brak szans na dalsze podwyżki. Dzieci są trudne, rodzice jeszcze bardziej. Nie jeżdżę na darmowe wycieczki, a na wycieczkach z uczniami dodatkowo odpowiadam za ich bezpieczeństwo. Każdemu proponuję jeden dzień pracy w klasie 30 osobowej i dyżur na przerwie obiadowej pozdrawiam
  pedagog

 • Krzysiek

  Młodszy Manager w IT. 14 na rękę. Cyklicznie śmieję się na fejsie ze strajków nauczycieli i innych, którym wydaje się, że są „uprzywilejowani”….nie mogą mi tego wybaczyć 🙂 uwielbiam im tym działać na nerwy 😛

 • Polonista

  Witam! Właśnie wróciłem z rozmowy kwalifikacyjnej z dyrektorem szkoły podstawowej, podczas której ubiegałem się o posadę polonisty. Tytułem wstępu, aktualnie jestem na drugim roku studiów drugiego stopnia, czyli dawny piąty rok filologii polskiej o specjalizacji nauczycielskiej. Ukończyłem dwa kierunki studiów licencjackich z wyróżnieniem: filologię komparatystyczną i językoznawstwo. Oprócz tego jestem technikiem informatykiem, mam dwuletnie doświadczenie na stanowisku serwisanta urządzeń elektronicznych i roczne doświadczenie w spawaniu. Oczywiście oprócz doświadczenia posiadam też multum certyfikatów, szkoleń i uprawnień od wszystkich kategorii SEP po MIG, MAG, czy TIGA. Powracając do dzisiejszej rozmowy, wszystko szło idealnie do momentu, w którym zapytałem o pensję netto. Dyrektor spojrzał na moje CV i bąknął, że w tej chwili około 1400 zł, po czym – z nieskrywaną dumą – od razu zastrzegł, że gdy tylko obronię pracę magisterską stawka wzrośnie do ponad 1800 złotych na rękę. No zjebałem go jak małego Jasia. Pierwsze moje pytanie brzmiało, czy ma na myśli tygodniówkę. Po odpowiedzi negatywnej i zrobieniu tzw. miny srającego kota, powiedziałem, iż za taką pensję to mogę mu podesłać 12 letniego dzieciaka mojej kuzynki, żeby mu pozbierał truskawki na polu. Kurwa, szanujmy się. Po pięciu latach studiów i tysiącach przeczytanych książek ma wspaniała ojczyzna proponuje mi mniej niż potrafi wyciągnąć „baba za kasą” biedronki (na dzień dzisiejszy w Lidlu na start dają ponad 3000)? To jest 1/4 moich średnich zarobków w branży metalurgicznej, w której nie ma znaczenia to, czy jestem wyedukowanym młodym gentlemanem, czy jowialnym i rubasznym imbecylem po podstawówce. A wiecie co jest najpiękniejsze? To, że nadal będę kontynuował studia. Zrobię doktorat, albo dwa. Oczywiście za państwowe stypendium. Będę doił i wyciskał społeczeństwo do końca. Po czym wyjadę do Skandynawii, aby budować swoją przyszłość i wspomagać północny kapitał. Adios!

  • Anna M.

   Odpisuję po latach, ale warto. Żaden polonista, który przeczytał „tysiące książek”, nie zacznie wiadomości w internecie od „Witam!” – to wizytówka niedouczonego cwaniaka. Poza tym – każdy wie, ile zarabiają nauczyciele, nader łatwo to sprawdzić. Jeśli ktoś marnuje swój czas, idąc na rozmowę kwalifikacyjną do szkoły, a takiej podstawowej rzeczy nie sprawdził – i musi go uświadamiać dyrektor – to jest zwyczajnie głupi. I szanse na dwa doktoraty ma marne (chyba że to będą dwa marne, cwaniackie doktoraty – ale to też będzie marnowanie czasu za 2000 stypendium doktoranckiego).

 • Patologia biurokracji

  Prosto i na temat:
  Mało płacą? Rzuć to i poszukaj innego zajęcia, a najlepiej na własny rachunek opłacając ZUS PIT VAT itp.

 • egon

  Ja nie przeczę że nauczyciele mają ciężko , ALE za te wszystkie ” nadgodziny” powyżej 18 g pracy mają płacone , jest sporo różnych dodatków o których nie raczą pisać . A czy jest jeszcze w tym kraju jakiś zawód w którym można w czasie życiowej kariery wziąć 3 razy po roku urlop „zdrowotny na podleczenie” ??
  Pewnie że nie jest fajnie jak rodzice „maniacy” przychodzą i marudzą , ale takie czasy , w każdym zawodzie jest coraz trudniej bo klient wymagający i zmanierowany. Mam nauczycieli w rodzinie i „rękawów” sobie nie wyrywają a wielu pracuje tylko za to co oni mają w dodatkach.

 • Klaudia

  Dla pana polonisty polecam pracę w Biedronce lub innym markecie. W jednym wytrzymałam cały dzień co z tego że skończyłam o 14 jak nie wiedziałam jak się nazywam. W b. czyscilam kafelki szczoteczka, na kolanach przez 8 h jak to stwierdziła kierowniczka taki jest 3 dzień probny;) wstyd i poniżenie między klientami ( dokładnie między ich nogami), ciągle słyszałam że jestem do niczego, trwało to miesiąc do czasu kiedy złamałam palec u nogi( w domu) dzwoniąc do kierowniczki prosto ze szpitala że mam nogę w gipsie zapytała się czy jutro przyjdę bo to wielka sobota i roboty będzie pełno ( za kasą to z tym gipsem bym się nie zmieściła). Dałam wypowiedzenie w trakcie l4, to uslyszalam,że oni poczekają na mnie bo dobrze pracowałam.Juz nie wspominając o cudownych klientach, którzy domagaja się otwarcia kolejnej kasy a spróbuj powiedzieć że pani kasjerka jest na przerwie, to szanowny klient będzie miał pretensje że on musi 5 min dłużej przy kasie postać bo jakaś baba ma przerwe. ( Tam naprawdę pracują ludzie a nie niewolnicy) polecam przypomnieć sobie wiersz Juliana Tuwima,,wszyscy dla wszystkich” Mimo wszystko nie zazdroszczę nauczycielom, z tymi dzisiejszymi dziećmi ( też jestem matką, ale widząca wady młodego). Ogólnie w tym kraju ciężko dobrze zarobić, za to pracodawcy szczególnie Ci malutcy ponoszą ogromne koszty, więc działalność też jest ciężkim kawałkiem chleba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.