LEPSZE ŻYCIE

Mieszkanie na start- czyli dopłaty do czynszu od stycznia 2019!

Już w styczniu 2019 roku wystartuje program wspierający młode małżeństwa- Mieszkanie na start! Będą to dopłaty do najmu mieszkań. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, kto może skorzystać z dopłaty oraz jakie będą kryteria dochodowe. Zainteresowałam się tematem, ponieważ sami wynajmujemy mieszkanie. Dopłaty do mieszkań- jest to opcja dla rodzin, które zarabiają za dużo, aby starać się o mieszkanie komunalne- jednocześnie zarabiają za mało, aby było ich stać na kupno własnego kąta.

Kto może się starać o dopłatę do czynszu?

 • obywatele Polski;
 • cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce np. na podstawie umowy o pracę;
 • osoby, które spełnią kryterium dochodowe oraz majątkowe;
 • osoby, które nie są właścicielami lub współwłaścicielami mieszkania;
 • osoby, którym dochody pozwalają na opłacenie w terminie czynszu;

Jakie jeszcze warunki należy spełnić? 

Trzeba być najemcą mieszkania wybudowanego przez inwestora we współpracy z gminą lub spółką gminną. Mieszkanie należy zasiedlić w ciągu 12 miesięcy od jego wybudowania. Coraz więcej gmin bierze udział w rządowym programie, niedługo w moim mieście również ruszy nabór wniosków dla rodzin. W programie będą brane pod uwagę rodziny z dziećmi, młodzi ludzie, niepełnosprawni oraz seniorzy.

Ile będzie wynosiła dopłata do czynszu?

Dopłata będzie uzależniona od regionu oraz liczby osób w gospodarskie domowym. Więcej dowiecie się z poradnika Mieszkanie Na Start, czyli komu przysługuje dopłata do czynszu. 

Na największe dopłaty mogą liczyć mieszkańcy największych miast. Prym w dopłatach wiedzie Warszawa, zaraz za nią takie miasta jak: Gdańsk, Kraków, Wrocław oraz Katowice. Trochę mniejsze dopłaty będą mieli mieszkańcy Łodzi oraz Opola.

W programie Mieszkanie na Start nie ma możliwości dojścia do własności mieszkania. Możliwe są jedynie dopłaty do jego najmu.

Na jak długi czas będzie można starać się o dopłaty?

O dopłaty będzie można starać się przez 15 lat, od kiedy tylko zawrzemy umowę najmu z inwestorem i zasiedlimy mieszkanie w ciągu 12 miesięcy od zakończenia inwestycji.

Tylko tu jedna uwaga!

Wniosek o dopłatę do najmu należy składać co miesiąc, nie później niż 10 dni przed zakończeniem poprzedniej dopłaty. Za każdym razem wniosek należy umotywować następującymi dokumentami: kopia umowy najmu mieszkania, oświadczenia o liczbie osób w gospodarskie domowym, o zakresie ograniczeń majątkowych, oświadczenie o wysokości osiąganych dochodów. Progi dochodowe mogą być również modyfikowane przez gminę do roku.

Skąd dowiedzieć się, czy moja gmina bierze udział w programie?

Najlepiej na bieżąco śledzić informacje podawane przez lokalne media oraz przeglądać stronę internetową BKG- Banku gospodarstwa Krajowego. Na razie lista gmin, które wzięły udział w programie jest pusta. Myślę jednak, że na pewno znajdą się chętne gminy, które wezmą udział w programie i program będzie cieszył się popularnością, tak jak dotychczasowy pomysł z Mieszkaniem Plus.

 

 

 

7 komentarzy

  • Karol

   W mojej opinii w 19 roku będzie kiepska sytuacja w budżecie państwa. Nie ma szans na dopłaty. Jestem ciekaw skąd wezmą pieniądze na te swoje plusy. Jak to się mówi miałeś złoty róg…zamiast podatki zmniejszać to rozdali na prawo i lewo a koszty zatrudnienia coraz większe.

   • Adam Pakowski

    Niewątpliwie, bo rząd teraz szuka gdzie tylko popadnie gdzie dorzucić nowy podatek. Słyszeliście już o nowym pomyśle wyższego podatku na sprowadzone auta o pojemnościach silnika powyżej 2,5l? To ich myślenie powinno być dodatkowo opodatkowane wysoką stawką!

 • emma

  Nie jestem zwolenniczką tych programów, jest to zwykłe rozdawnictwo, lepiej byłoby aby wróciły stare ulgi podatkowe,była kiedyś duża ulga budowlana polegająca na tym, że jak kupujesz mieszkanie to odliczasz to od dochodu,nawet przez parę lat. Moja koleżanka kupiła w Warszawie 2 pokoje i przez prawie 4 lata zwracali jej cały podatek zapłacony od wynagrodzenia.

 • Karol

  Też uważam, że takie dopłaty do najmu mieszkania to pomysł ekonomicznie słaby. Dlaczego będą dopłacać do mieszkaniach budowanych przez częściowo gminę? Trochę chyba to nie sprawiedliwe. No i teraz wpis jest na temat tytułu bloga. Dlaczego tutaj na blogu nie masz reklam Google?

  • Aga / Rodzina na Kredyt

   A dlaczego miałabym mieć na blogu reklamy google?
   Nie widzę powiązania tego wpisu z nazwą bloga…
   Artykuł jest bezstronny, ani nikomu nie każę brać takiej dopłaty, nigdzie nie napisałam mojej opinii na te temat. Poza tym ten program dopiero startuje, więc ciekawa jestem co z niego za rok, za dwa wyniknie.

 • Askadasuna

  Ja to ogolnie jestem przeciwna dodatkowym pieniądza 'za nic'. Wolałabym żeby ludzie byli zachęcani do pracy, wynajmu i zakupu mieszkań oraz posiadania dzieci dobrymi zarobkami, a nie takimi dodatkami. Zdrowsze dla społeczeństwa jest propagowanie dobrze płatnej pracy niż wszelakich dodatków dla wybranych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.