Piosenki o pieniądzach- TOP 20

Pieniądze ważna rzecz, może nie najważniejsza, ale dzięki pieniądzom lepiej i łatwiej się żyje. Pieniądze są nam potrzebne, świat obraca się wokół pieniądza. Aby mieć pieniądze, musisz nauczyć się je szanować. O pieniądzach powstało też dużo piosenek. Mam wrażenie, iż z roku na rok jest ich coraz więcej.

Słuchając tych piosenek można odczuć, jak zmieniała się sytuacja finansowa i życiowa Polakow na przestrzedni lat.

Abba: „Money, money, money”

„Money, money, money, must be funny, in the rich man’s world” – rok wydania singla- 1976 rok.

 

Budka Suflera: „Za ostatni grosz”

„Za ostatni grosz kupię dziś choćby cień tamtych dni”– rok wydania singla 1982 rok.

 

Kombi: „Nie ma zysku”

„Nie ma zysku, to ci się nie opłaca”– rok wydania singla 1983 rok

 

Maryla Rodowicz: ” Kasa i sex”

„Bo to co nas podnieca, to się nazywa kasa. A kiedy w kasie forsa, to sukces pierwsza klasa”– singiel wydany w 1986 roku.

 

Republika: „Mamona”

„Ta piosenka jest pisana dla pieniędzy”– piosenka wydana w 1986 roku.

 

Kazik: „12 groszy”

„12 groszy tylko nie płacz proszę, 12 groszy zobacz tu przynoszę” – rok wydania singla- 1997 rok.

 

Piersi: „Całuj mnie”

„Wiozę torby z darami, w aucie z alufelgami, portfel cały wypchany dolarami, a ty…” – singiel wydany w 1998 roku.

 

Trzeci Wymar: „Skamieniali”

„I niech władza absolutna zapewnia nam dobry byt, hajs i wtyki to dziś główne tryby polityki. Afery a’la Rywin, do kieszeni bokiem wpływy, politycy grają swoje oskarowe role”– singiel wydany w 1998 roku.

 

Golec Uorkiestra: „Pieniądze to nie wszystko”

„Pieniądze jednak to nie wszystko, choć na nich twardo stoi świat. Liczy się ktoś, kto jest wciąż blisko, nawet gdy forsy brak”– singiel wydany w 2001 roku.

 

Krawczyk & Bregovic- „Mój przyjacielu”

„Dam gitarę, dam samochód, żony nie dam”– rok wydania 2001.

 

Liber feat. Doniu: „Skarby

„Tak to się kręci: pobudka, marsz do robót, akordy, nadgodziny! Bez ZUSu, bez wolnych sobót!” – singiel wydany w 2002 roku

 

Jeden Osiem L- „Kiedyś było inaczej”

„Za tv nie zapłacone, przyjdą przetną kabel, człowiek patrzy na człowieka jak na Kaina Abel. Życzę teraz wszystkim ludziom, żeby Wam się udało. Gdy dostaniesz coś od życia, żeby Ci nie było mało”– singiel wydany w 2003 roku.

Lady Pank- „Stacja Warszawa”

„Twarze w metrze są obce, bo i po co się znać? To kosztuje zbyt drogo, lepiej jechać i spać”– singiel wydany w 2004 roku.

 

Doniu, Liber: „Dzień dobry Polsko”

„Dzień dobry Polsko, odpowiedz mi, kiedy w końcu przyjdą te lepsze dni”– rok wydania singla- 2007 rok.

 

Etna: „Dziadek”

„Wyszłam za mąż za miesiaczka, wyszłam za mąż za dziadka. Dziedek kasy ma jak siana, dziadek kasę zawsze ma”– singiel wydany w 2009 roku

 

Focus: „Mój tato ma pieniądze”

„Rodzice tak mnie wychowali, co chciałem miałem, do dziś tak jest. Gdy koledzy zakuwali, ja życia też uczyłem się”– singiel wydany w 2012 roku.

 

Donatan Cleo feat. Enej: „Brać”

„Mamy kiepskie drogi tu i drogo wszystko mamy, Drogi Prezydencie więc wiesz dlaczego chlamy”– singiel wydany w 2014 roku.

 

Enej: „Kamień z napisem LOVE”

„Mam już parę złotych, zbieram drugą noc. Dałbym Tobie kwiatów nawet cały kosz i tak kochałabyś i pogłaskałabyś, potem z głodu łokcie będę gryźć” – sungiel wydany w 2015 roku.

 

Łobuzy: „Ona czuje we mnie piniądz”

„Ona czuje we mnie piniądz, wystoiła się jak Beyonce”– singiel wydany w 2015  roku.

 

 

Mikesh: „Nie zgadza mi się hajs”

„Dostałem mandat, a z premii nici, moją gotówkę porwali kosmici. Wchodzę na konto szukając siana, źle pin wpisałem, dostałem bana.”– singiel wydany w 2016 roku.

 

W poszukiwaniu piosenek o pieniądzach pomógł mi niezmiernie mąż. Dyktował z pamięci tytuły piosenek z lat 80tych i z 90tych Ja przewertowałam youtub’a w poszukiwaniu najnowszych numerów. Sporo słów piosenek jest jest szczerych tak, że aż przeszywa serce, sporo słów opowiada o przeciętnym życiu człowieka, jest też kilka perełek z przymrużeniem oka 😉

Jaką piosenkę dodalibyście do tego zestawienia? 

 

 

13 myśli w temacie “Piosenki o pieniądzach- TOP 20

  1. Artur

    Ciekawy wpis, mam wrażenie, że trochę abstrahujący od tematu bloga. Chociaż, może nie haha. Piosenki o pieniądzach są świetne, jednak żadna z tych nie przemawia do mnie. Może dlatego, że to nie mój klimat. Piosenki o pieniądzach, to rap polski oraz zagraniczny, ale z ostatnich lat. Powyższe piosenki są hmm nie dla mnie. Jednakże muszę się przyznać, ze pisząc ten komentarz włączyłem ”Mój tato ma pieniądze” i nawet fajne. Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
  2. Olga

    zdecydowanie 12 groszy – Kazika 🙂 a poważnie to może warto na bazie tego napisać artykuł o zadłużaniu się na kredyt Polaków? Z mojego doświadczenia we współpracy z klientami wynika bowiem, że cześć z nas zaciąga kredyt na poważnie, po rozmowie z doradcą, rodziną i przyjaciółmi, badając wszystkie wątki, a część z nas patrzy na świat prze różowe okulary.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.