Przeskocz do treści

Ile kosztuje Cię życie?

Czy liczyłaś/eś kiedykolwiek, ile potrzebujesz pieniędzy, aby się po prostu z miesiąca na miesiąc utrzymać? Na pewno pomoże ci w tym znakomicie prowadzenie budżetu domowego. Ja wiem już, ile kosztowało nas życie przed przeprowadzką, a ile kosztuje nas teraz. Czy są to przerażające kwoty? Nie sądzę. No może poza ratami kredytowymi :), które już za miesiąc, dwa zaczniemy nadpłacać, aby pozbyć się ich jak najszybciej z naszego nowego życia.

Informacja o miesięcznej puli pieniędzy na życie przyda ci się, gdybyś stacił/a choć jedno ze źródeł swojego utrzymania. Czasem już kwota 200 zł, której zabraknie w domowym budżecie potrafi nieźle zamieszać.

Jeżeli nie wiesz, jak zabrać się za policzenie miesięcznych kosztów Twojego życia, pomogę ci za pomocą tego artykułu licząc swoje wszelkie opłaty i abonamenty. Być może dostrzeżesz, z których opłat mógłbyś od tak po prostu zrezygnować, aby uwolnić trochę gotówki.

Uwaga. W tym artykule nie wezmę pod uwagę kupna ubrań, butów lub kosmetyków. To nie są artykuły pierwszej potrzeby. Gdy zabraknie ci pieniędzy na jedzenie w danym miesiącu, to nie pobiegniesz przecież i nie kupisz nowych kozaków. Aby przetrzymać gorszy czas przechodzisz te 4 tygodnie w starych adidasach, pomimo tego iż spadł już śnieg. Jest połowa marca, zepsuł mi się zamek w zimowej 3-letniej kurtce. Wyciągnęłam stary wiosenny płaszczyk, a pod spód ubieram grubą bluzę, bo wiem, że już w tym roku nie opłaca mi się kupować zimowej kurtki, a przynajmniej nie mam takiej potrzeby. Wiem, że już za miesiąc będziemy mieli do dyspozycji dwie wypłaty i wtedy zapewnimy sobie buty wiosenne, czy artykuły, na które w tym miesiącu nie możemy sobie pozwolić. Czasem trzeba przycisnąć pasa i wiedzieć, ile nas to życie miesięcznie kosztuje. Po to, aby się nie zadłużać. Nie wydawać więcej pieniędzy, niż zarabiamy. A jeżeli zabraknie nam pieniędzy, musimy mieć czas, aby pomyśleć, co zrobić w tej trudnej dla nas sytuacji.

Zaczynamy wyliczenia od miesięcznych opłat za mieszkanie. My mieszkamy w wynajętym mieszkaniu, a więc płacimy za czynsz (wynajem) oraz media (ogrzewanie, fundusz remontowy, woda itd., itp.). Płacimy również, co dwa miesiące za prąd, który możemy rozbić na opłatę miesięczną. Ty wyliczenia dostosuj do swojej sytuacji:

 • Czynsz: 1000 zł
 • Media: 490 zł
 • Prąd: ok. 100 zł 

Razem: 1590 zł

Kolejna ważna kategoria transport. Być może masz samochód, a być może dojeżdżasz do pracy autobusem lub komunikacją miejską. Oblicz mniej więcej koszt twojego miesięcznego transportu, czy to do lekarza, czy do pracy. Nie ujmujemy tu kosztu OC lub przeglądu/ napraw. Przyjmujemy, że w tym miesiącu takich opłat nie mamy.

 • Benzyna: ok. 250 zł 

Telekomunikacja. To są wszelkie opłaty związane z twoimi abonamentami za telefony, internet, radio, telewizję, prenumeraty i różne inne.

 • Telefony: ok. 150 zł
 • internet: 43 zł
 • Telewizja: 60 zł

Razem: 253 zł

Jeden abonament za telefon w plusie kończy nam się w lipcu. Na pewno go nie przedłużymy. Opłata za telefony spadnie, co najmniej o 50 zł. W lipcu rezygnujemy również z abonamentu Cyfrowego Polsatu- 59,90 zł miesięcznie. To będzie uwolnione 100 zł! Opłatę za internet również spróbuję znegocjować w play'u, a na pewno zapytam o lepszą ofertę w tej cenie, bo nie uważam, że bardzo dużo płacę za mobilny internet.

Opieka zdrowotna. Oblicz, ile miesięcznie kosztują Cię leki, wizyty u lekarzy, koszty abonamentów w prywatnych pakietach lekarskich, badania także.

 • Lekarstwa: ok 30 zł miesięcznie

Nasza trójka z czwórki jest na stałych lekach. Ja, mąż oraz córka. Leki są refundowane, ale jednak kilka złotych miesięcznie trzeba wydać.

Higiena. Umówmy się, nie wliczam w to, ani perfum, ani recznika papierowego, bo bez tego da się przeżyć w kryzysowym momencie. Ale jednak papier toaletowy wypada kupić, tak samo jak proszek do prania, szampon, antyperspirant, żel pod prysznic, czy najzwyklejsze mydło. Bez fryzjera też miesiąc czasu człowiek przeżyje, tak samo bez nowych rzęs i pazurów 😉

 • Chemia do domu: ok. 100 zł

Kategoria dzieci. Jeżeli masz własne pociechy, to wiesz, że przedszkole kosztuje i niania również kosztuje. Być może Twoje dziecko uczęszcza na comiesięczne płatne zajęcia, na których się dodatkowo rozwija.

 • Przedszkole (obiady, godziny) : ok. 200 zł
 • Niania: 400 zł

Razem: 600 zł

Zwierzęta. Jeżeli masz kota, psa lub chomika to wiesz, że co miesiąc musisz mu zapewnić również wyżywienie i żwirek. Pomińmy w tym miesiącu weterynarza.Twój zwierzak w kryzysowym miesiącu "musi" być zdrowy 😉 

 • Jedzenie zwierzaka ( u nas kota): 30 zł

Raty kredytów. Dodajesz do siebie wszelkie miesięczne zobowiązania, które i tak musisz zapłacić. Znajomy na oddanie 50 zł może poczekać, ale bank już nie bardzo:

 • kredyt 1: 280 zł 
 • kredyt 2: 141 zł
 • kredyt 3: 125 zł

Razem: 546 zł

Jedzenie- najważniejsze! Przecież, aby żyć musisz jeść i pić. To jedzenie liczone jest bez zbytnich szaleństw letnich i miastowych typu: Mc Donald's

 • Jedzenie: 700 zł 

Inne opłaty. Być może, co miesiąc musisz wysłać jakiś list, zapłacić jakąś małą opłatę, u mnie jest to hosting.

 • hosting bloga Rodzina Na Kredyt: 30 zł

 

I teraz sumujesz te wszystkie opłaty, raty i abonamenty razem. W kryzysowym momencie będziesz wiedzieć, ile potrzebujesz miesięcznie pieniędzy, aby przetrwać gorszy miesiąc. Będziesz wiedzieć, ile po prostu kosztuje Cię życie. Każdy kolejny wydatek jest tylko dodatkiem z nadwyżki gospodarowanej gotówki.

 

JA JUŻ WIEM, ŻE MOJA RODZINA MINIMALNIE POTRZEBUJE NA MIESIĘCZNE UTRZYMANIE: 

ok. 4 TYSIĘCY ZŁOTYCH

A TWOJA RODZINA?

PODZIELISZ SIĘ ZE MNĄ KWOTĄ W KOMENTARZU?

 

 

40 myśli na “Ile kosztuje Cię życie?

 1. Magda

  Nasza średnia z 7 lat to tez 4k PLN (przez 6 lat 2 osoby, a od zeszlego roku dziecko).
  Z tą różnicą, że wchodzi w to od 5 lat rata za mieszkanie dwupokojowe. (wczesniej mniej wiecej podobnie za wynajem).
  Oczywiście te 4k nie uwzględniają wkładu własnego i kosztu wykończenia mieszkania.
  Wydajemy mniej na jedzenie, telekomunikację, chemię, nie mamy zwierzat ani zadnych rat poza hipoteką. No i w tych naszych 4k mieszcza sie tez nieregularne wydatki typu naprawy auta, OC, wakacje, ubrania, imprezy itd.

  Odpowiedz
 2. Marcin

  Średnio 4500 zł dwie dorosłe osoby ale różnice co miesiąc są spore.

  1. Jedzenie 1 200 zł
  2. Mieszkanie + media (wynajem) średnio 1500 zł (a musimy się przeprowadzić od września i będzie min 2000 zł co mnie martwi)
  3. Transport paliwo 400 zł (dojazd do pracy + wyjazdy do rodziców min raz w miesiącu).
  4. Eksploatacja auta średnio 300 zł (co chwila coś się robi)
  5. Tel + TV 84 zł
  6. Lekarz średnio 200 zł (też co chwila coś)
  7. Chemia 100 zł
  8. Kredyt 313 zł (zostało jeszcze 9000 zł kredytu studenckiego)
  9. Inne 400 zł
  Nie jest łatwo nad tym zapanować ale ważne żeby co miesiąc jakiś plus został.

  Odpowiedz
 3. MamaMatyldy

  U nas jest to kwota ok 6 tysięcy na rodzinę 5 osobowa w tym składki ZUS 1250 zł. Maż ma działalność gospodarczą.

  Odpowiedz
 4. ula mamonik.pl

  u nas 4 -osobowa rodzina we własnym domu ok 5 tyś miesięcznie. Jak zaciśniemy pasa w 4 się wyrobimy. przy czym aktualnie też spłacamy kredyty zaciągnięte na remont domu. Trochę nam zabrakło na wymianę dachu i niestety trzeba było się posiłkować kredytem 🙂 Od września 2 raty nadpłaciłam, więc już jest nieźle. I u nas więcej kasy idzie na jedzenie. Oraz na rachunki - które tak naprawdę pokrywamy za 7 osób. Ale to długa historia. Co do Play. Wystarczy u nich wypowiedzieć umowę. Mi w ten sposób po wypowiedzeniu przysłali ofertę o połowę tańszą. Gdyby jeszcze mieli zasięg w mojej okolicy. Plus niestety taki dbający o odchodzącego klienta nie jest.
  Ps. Zapraszam na konkurs u mnie http://mamonik.pl/konkurs-dla-czytelnikow/

  Odpowiedz
 5. Asia

  U nas (2 osoby dorosłe w wynajętym mieszkaniu i 2 koty) potrzebujemy na takie podstawowe koszty życia ok. 2500zl:
  1150zl mieszkanie (800 wynajem, 250 czynsz, 100 prąd i gaz)
  650 jedzenie
  300zl komunikacja (paliwo + miesięczny)
  110zl eksploatacja auta i oc (średnio; za zeszły rok wyszlo w sumie ok.1350zl)
  80zl chemia domowa i podstawowe kosmetyki
  60zl łączność: tel i internet
  140zl utrzymanie zwierząt -koszt średni na miesiąc jedzenia i żwirku (z uwzględnieniem weterynarza, ale jakieś podstawowe rzeczy jak szczepienie, odrobaczenie).
  Ale do tego dochodzi jeszcze około 500zl średnio na dodatkowe koszty życia jak np. ubrania, wyjścia do znajomych/kina, sporadycznie leki i odkładanie na wakacje.

  Odpowiedz
 6. Ylona

  Polecam mix bez telefonu w t-mobile. Umowa na 18 miesiący, koszt 30 zł a w tym wszystko bez limitu (rozmowy, SMS, mms) oraz 10 GB internetu. Moj mąż będzie się przenosił w lipcu z Play (85 zł za to samo).

  Odpowiedz
  1. Aga / Rodzina na Kredyt

   No właśnie ja w tej chwili mam mix w t-mobile, tylko z telefonem za 50 zł wszystko. Wszystko bez limitu, teraz jak mężowi będzie kończył się abonament w plusie zapytamy, czy przy dwóch numerach byłoby taniej- podobno tak 🙂

   Odpowiedz
   1. Ylona

    Dla dwóch osób abonament bez telefonu po 40 zł od osoby. Taniej ten mix. Kwestia tego czy potrzebny nowy telefon. Jeśli tak to poniżej 50 zł nie zejdziecie.

    Odpowiedz
 7. Rodzina Daje Rade

  Ja kiedyś pokusiłem się o Ja jeszcze proponuję przeprowadzić eksperyment - ile jesteśmy w stanie wytrzymać bez jakichkolwiek zakupów- pozwala to docenić, to co już mamy w domu, uczy kreatywności w komponowaniu posiłków, a przede wszystkim dzięki temu łatwo opracować bazę produktów spożywczych, które warto mieć w domu, by w każdej chwili móc ugotować jakiś posiłek
  Dzięki temu łatwiej później planować zakupy, tak by np w ciągu tygodnia kupować tylko np chleb, mleko, owoce
  Daje to także taka pewność siebie, że gdyby nagle trzeba było obciąć wydatki przez jakiś czas da się radę tylko z zapasami, które są już w domu

  Odpowiedz
  1. Aga / Rodzina na Kredyt

   Takie eksperymenty już dawno za mną. Zwłaszcza jak sytuacja pzycisnęła. Poza tym takie hardcorowe nie robienie zakupów źle na mnie wpływa. Co nie znaczy, że chodzę i szastam kasą. W tej chwili mam pusta zamrażarkę, kilka rzeczy w lodówce, kilka jajek, jedną mąkę, cukier, chyba ze dwie paczki makaronu. Za dużo nie poszaleję. Lubię kupować na bieżąco i też majątku nie wydam 🙂

   Odpowiedz
   1. Rodzina Daje Radę

    A widzisz, ja nie znoszę robić zakupów - wolę więc raz na jakiś czas zrobić zapasy, a na codzień kupuję tylko produkty świeże kupowane w lokalnym sklepie.
    Dzięki temu dodatkowo oszczędam, bo produkty sypkie kupuę w hurcie.
    A eksperymenty są fajne, kiedy są eksperymentami, a nie...koniecznością

    Odpowiedz
 8. emi

  u nas około 2000 zł na 3 osoby. Mieszkanie ciasne ale własne 250 czynsz, 30 prąd (nie oglądamy /tv), 60 zł woda. Telefon mój i męża bez limitu 50 zł, Internet mobilny NJu 30 zł. Jedzenie 900 zł (czasem więcej - dużo bakalii, owoce, warzywa, co miesiąc wydaje więcej mam wrażenie). Przedszkole 200 zł. Paliwo około 400 zł. Chemia do domu i osobista 50 zł (bardzo mało się maluje). Siłownia 59 zł - karnet poranny i weekendowy. Takie koszty stałe, wiadomo ubrania zabawki, raz na jakiś czas..drugie dziecko w drodze, więc na pewno poszybują wydatki, ale na początku nie jest źle. Aga pracujesz w restauracji, zrób proszę wpis na jakieś inspiracje obiadowe, ciągle zabieram się za zrobienie jadłospisu na tydzień, ale nie mogę jakoś nic sensownego wymyślić:)

  Odpowiedz
  1. Aga / Rodzina na Kredyt

   A w sumie w restauracji codziennie mamy jakieś zestawy dnia! Co dzień inna zupa i drugie 😘 na pewno poczynię taki wpis, świetny pomysł Sma kiedyś nawet takie pomysły spisywałam.Potem zaglądałam do notatek i miałam jak znalazł ☺

   Odpowiedz
 9. JOANNA

  Jak szukasz abonamentu na komórkę, to spróbuj Premium Mobie -sms i rozmowy no limit i 30gb internetu za 29,90zl. Maja też tańsze abonamenty.

  Odpowiedz
 10. Kasia

  Cześć 🙂
  dopiero niedawno odkryłam Twojego bloga, więc nadrabiam zaległości!
  My mamy pakiet w neti i łącznie za internet domowy, telewizję z HBO GO i moja komórkę płacimy 90 zł miesięcznie. Mieszkamy we Wrocławiu, ale sprawdź czy w Strzegomiu taka opcja jest możliwa! Aaa i w wielu miejscach gdzie na telefonach nie ma w innych sieciach zasięgu (np. las) u mnie jest!

  Odpowiedz
  1. Aga / Rodzina na Kredyt

   W tym miesiącu zdecydowaliśmy, że męża abonament przenosimy w lipcu do mix T-mobile bez telefonu i z kwoty 100 zł miesięcznie zjedziemy na 25 zł miesięcznie (wszystko nielimitowane, internet 10 MG), reszta umów trzyma nas do końca roku. Internet do lisopada, tv do grudnia, mój abonament jeszcze 1,5 roku.

   Odpowiedz
 11. Ymon

  Nie rozumiem skad sie biorą te cyfry... u Mnie na 4 osobową rodzinę, ponad 10 tysięcy.
  Mieszkanie czynsz do wspólnoty - 870 zł
  Mieszkanie czynsz za wynajem - 1300 zł
  Opłaty, prąd, woda, internet, gaz - 400 zł
  Jedzenie - 2000 zł
  Chemia, kosmetyki - 250 zł
  Pampersy, słoiczki, pierdoły dla dzieci - 700 zł
  Rata za auto - 950 zł
  Eksploatacja samochodu, paliwo - 1000 zł
  Kino, rozrywka, wakacje - 800 zł
  Ubrania - 500 zł
  Przyjemności - 500 zł
  Plus inne wydatki...

  Generalnie nie mam poczucia, żebym żył jakoś super ekskluzywnie.

  Odpowiedz
  1. Katjanka

   Im więcej masz do dyspozycji pieniędzy z wypłaty itp. tym więcej wydajesz "bo przecież jest". Odłóż sobie na początku miesiąca jakąś kwotę, która nie jest do ruszenia. Wtedy będziesz widziała, że nie możesz wydać tej kasy.

   Odpowiedz
 12. JUSTYNA

  Witam super jest Twoj blog. Zycze wytrwalosci. ! Czy istnieje szansa na zdobycie ebooka? 🙂 jestem z dwojka dzieci w domu I potrzebuje sie zainsirowac🙂 pozdrawiam

  Odpowiedz
 13. Katjanka

  W zeszłym miesiącu "poleciałam". Zaznaczę tylko, że rozliczam się sama, partner ma osobne konto i też dokładał do wspólnych kosztów. Łącznie moje koszty 3880.34 Pewnie partner dorzuciłby do tego kolejne 2 tys. ...
  Zeszły miesiąc był bogaty w podróże, a na Prezenty mam osobny budżet (zbieram cały rok). Kredyt będzie mniejszy w tym miesiącu (konsumencki).

  Podróż 692.75
  Rozrywka 192.96
  Oszczędzanie 69 (auto odkładanie - tu w sumie na plus)
  Opłaty 650.44
  Kredyt 750
  Kosmetyki 180.31
  Higiena 99.72
  Sprzątanie 25.99
  Studia 365
  Prezenty 159.81
  Ubrania 45

  Razem 3880.34

  Mimo zawrotnej kwoty i tak mam zaoszczędzone pieniądze.

  Odpowiedz
 14. Askadasuna

  Jakiś czas temu to liczyłam i wyszło mi, że 1600 zł to takie minimum, z którego mogę żyć w chwili obecnej na totalnym luzie - opłace co mam opłacić, dorzucę się rodzinie, wydam na koty, siebie, zaoszczędze i jeszcze mi na durnoty zostanie. Bardzo dobry sposób na zyskanie świadomości ile to nam tej kasy trzeba na chude miesiace.

  Odpowiedz
 15. Aga

  3 osobowa rodzina i kolejne w drodze😉Dom dwu rodzinny
  Wodą 40 zł
  Prąd 150 zł
  Ogrzewanie całego domu i wody (płacimy za rodziców) srednio miesiecznie 280 zł
  Jedzenie 1300 zł
  Koszt 2 samochodów 600 zł
  Korepetycje córki 260 zł
  Leki około 40 zł (mam opłacany w pracy lux med, który daje sporo oszczędności za badania i wizyty u lekarzy)
  Internet 35 zł
  Telefony męża i córki 50 zł ja mam za frre z pracy
  Łącznie 2720 zł
  Nie szalejemy łącznie z mężem zarabiamy 8 tys reszta idzie na remonty ciuchy i wakacje

  Odpowiedz
 16. Baluna

  1 osoba 2.300 zł

  1000 czynsz z mediami
  450 paliwo
  50 chemia (nie maluje się ani nic 1x w tygodniu pranie)
  300 usuwanie blizny laser (po poparzeniu)
  60 internet mobilny
  20 telefon
  420 na żarcie

  Czasem jak przycisnę pasa to uda mi się zaoszczędzić może 300 zł z tej kwoty.(praca w domu, lub kilka dni koczowania u chlopaka)

  Odpowiedz
 17. Patryk

  2 osobowa rodzina mały dom na wsi niedaleko miasta
  wydatki niezbędne średnio na miesiąc w skali rocznej:

  kredyt 2000
  jedzenie 1600
  paliwo 600
  utrzymanie samoch. 200
  wywóz nieczystości 150
  woda prąd 200
  opał 100
  leki 150
  lekarze i opieka med. 250
  środki czystości 100
  internet telefon 80
  utrzymanie obiektu 300
  podatki 50

  Odpowiedz
 18. gosc1970

  1 osoba:
  jedzenie 1000
  tel, internet + tv 100
  najmem plus czynsz i media 1300 (po znajomosci 🙂 )
  kredyty 1100
  dochod z najmu: 1050
  podatek pcc, ubezpieczenie mieszkania: 120
  ubezpieczenie na zycie: 50
  paliwo: 500-600
  wyjazdy, ciuchy, wyjscia na miasto: 1500
  4 tys na lokate

  Odpowiedz
 19. Agnieszka

  Minimum socjalne za 2018 rok wynosi 3704,89 zł przy rodzinie 4-osobowej i uwzględnia tylko 1036,02 wydatków na mieszkanie. My wynajmujemy mieszkanie za 1200 zł (i to jest w naszej miejscowości tanio) i mamy opłat, czynsz i media 980 zł miesięcznie, co daje opłat za samo mieszkanie w średnim standardzie 2180zł/mc . Nie wiem zatem jak moglibyśmy się zmieścić w 4 tysiącach przy tak bardzo rosnących cenach chociażby żywności. Dla mnie podana kwota 700 zł na żywność jest nierealna, a jemy raczej normalnie. 1200 na jedzenie jest faktycznym odzwierciedleniem tego, co wydajemy (nie liczę żadnych wyjść do restauracji).Więc już mamy 3380 do czego nalezy doliczyć przedszkole, transport, ubrania, leki, chemię, telefony i inne wydatki np.szkolne, prezenty świąteczne i urodzinowe, kulturę od czasu do czasu. Myślę, że realnie 5000 to jest w ogóle niezbędne minimum, a nie liczę już odkładania jakichkolwiek oszczędności, wyjazdów na wakacje, spraw związanych z utrzymaniem samochodu.

  Odpowiedz
 20. Nika

  U nas 2+1 i kot. średnio dochód net wraz ze wpływami z najmu: 15500 (czytając komentarze poczułam ze żyje w bańce)
  Koszty niezbędne na przeżycie:
  Hipoteka: 2000
  Czynsz i wszystkie wymagane opłaty: 1200
  Jedzenie: 1200
  Chemia: 100
  Leki: 50
  Przedszkole: 300
  Kot: 50
  Transport (auto/bilety) 300
  Czyli wersja wegetatywna: 5200

  Wydajemy w praktyce blisko 2x tyle, czyli dodatkowe 4000-5000. Resztę odkładamy.
  Na co wydajemy, te dodatkowe pieniądze:
  2000 msc. wakacje podróże (to nasza pasja)
  200 mieszkanie (małe naprawy, nowy sprzęt, remont balkonu itp)
  300 ciuchy / kosmetyki / dodatki / buty / perfumy / kosmetyczka / fryzjer
  100 prezenty
  300 wyjścia (teatr, koncert, knajpa)
  300 auto (oc/ac, przeglądy, drobne naprawy)
  200 rozwój (książki, kursy, szkolenia)
  100 - 300 inne niespodzianki

  Odpowiedz
 21. Ola

  My przy 5os. rodzinie wydajemy średnio 5000-6000 zł miesięcznie, uważam że to bardzo dużo i teraz postanowiła, że musimy to sprawdzić - przez 1 miesiąc będziemy płacić tylko kartą i wyjdzie gdzie jesteśmy rozrzutni. Nie podlega uwadze fakt, że staramy się jeść w miarę zdrowo, dużo warzyw i owoców a one obecnie są drogie.

  Odpowiedz
 22. Xxx

  U nas wydatki to minimum 3500 -4000
  Mamy dziecko prawie 2 letnie więc dużo pieniędzy idzie na mleko, pampersy ubrania dla dzieci i też dla nas. Mieszkanie mamy swoje więc nie płacimy za wynajem . Kredytu też nie ma . Mieszkamy w mieście koło 70 tyś mieszkańców. Więc Ja nie wiem jak można w 3 osoby wyżyć za mniej niż 3 tyś

  Odpowiedz
 23. Kuba

  Ja z oszczędności jem w McDonaldzie czy innych "restauracjach". Jak jest dobra promocja to wychodzi korzystniej niż obiad w domu

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.